طراحی و ساخت قالب تزریق پلاستیک

طراحی و ساخت قالبهای تزریق پلاستیک از جمله فعالیتهای صنعتی می باشد.

تاریخچه طراحی های صنعتی به انقلاب صنعتی در اروپا بر می گردد که صنعتگران با استفاده از روش های صنعتی و نه ماشینی در مقیاس محدود، باز می گردد. با این وجود طراحی قالب تزریق پلاستیک نیز ابتدا به روش سنتی و بدون نرم افزار و در مقیاس های محدود بوده است. با پیشرفت صنعت در حوزه کامپیوتر، صنعت طراحی رونق جدید یافت. این مرحله در صنعت با عنوان تکنولوژی های نرم افزار گرا شناخته می شود. با پیشرفت در نرم افزار ها به تدریج نرم‌افزار طراحی به کمک رایانه، مهندسی به کمک رایانه و ساخت به کمک رایانه رونق یافت. در شرکت قالب سازی سپاهان تکنیک فرایند طراحی محصولات قابل ساخت به روش تزریق پلاستیک حاصل یک طراحی صنعتی است.مرحله طراحی قالب تزریق پلاستیک حساس ترین مرحله ازساخت قالب پلاستیک است، زیرا اولین ایده مشتریان به مرحله تصویر می رسد.

واحد طراحی قالب پلاستیک با در اختیار داشتن مهندسین و کارشناسان باتجربه و طی دوره های تخصصی در شرکتهای قالبسازی معتبر دنیا از قبیل شرکت های Fuji، Miyazu، PCI و … در حال حاضر بدون هیچگونه محدودیت فنی و نرم افزاری ،امکان طراحی تمامی قطعات پلاستیک و غیر پلاستیکی را دارا می باشد. در این واحد ابتدا ایده مشتری به صورت تهیه فایل ابر نقاط قطعه(برای اطمینان از دقیق شدن اندازه ها) مشخص می شود و سپس طراحی قطعه پلاستیک با نرم افزار های مختلف انجام می گیرد. در مرحله بعد طراحی قالب قطعه پلاستیک و همچنین مکانیزم های مناسب بررسی می گردد. تحلیل فرایند تولید قطعه با نرم افزار مختلف از دیگر استفاده از نرم افزار در تهیه قالب تزریق پلاستیک است. واحد تزریق پلاستیک از مهم ترین و به روز ترین واحد ها در فناوری پلاستیک می باشد.
معرفی دستگاه تزریق پلاستیک
در ادامه ۶ مرحله از یک پروسه تزریق پلاستیک معرفی و بررسی می شود :
یک ماشین تزریق از سه قسمت اصلی تشکیل شده است :

  • قالب
  • Clamping
  • فاز تزریق

Clamping قسمتی از دستگاه را شامل می شود که در حین پروسه تزریق قالب را بسته نگه می دارد و پس از آن باز می کند اساسا قالبها از دو نیمه تشکیل می شوند که در هنگام تزریق باید توسط این بخش در کنار هم فیکس شوند .

معرفی دستگاه تزریق پلاستیک

Injection( تزریق ) :در فاز تزریق مواد پلاستیک که معمولا به فرم گرانول ( دانه دانه ) می باشند ، وارد قیفی در قسمت بالایی دستگاه می شوند و از آنجا وارد سیلندری می شوند که توسط هیترهایی احاطه شده است . گرانولها پس از حرارت دیدن به حالت مذاب یا رزین در می آیند . در داخل سیلندر مواد به وسیله مارپیچی زیر و رو می شوند . با چرخش مارپیچ مواد نیز به سمت جلو رانده می شوند . و هنگامی که ماده کافی در قسمت جلویی مارپیچ ذخیره شد ، عملیات تزریق توسط نازل صورت می گیرد . و مواد مذاب به داخل راهگاه قالب رانده می شوند . سرعت و میزان فشار وارده به میزان چرخش مارپیچ و نیز قطر نازل بستگی دارد . در برخی از ماشینهای تزریق پلاستیک به جای مارپیچ از یک پیستون منگنه ای استفاده می شود .

Dwelling :فاز Dwelling شامل یک مکث در پروسه تزریق می شود تا هم مذاب در داخل کویتیها به صورت کامل پر شود و هم گازهای ایجاد شده از محفظه های تعبیه شده خارج شوند .

Cooling ( خنک کاری ) :در این مرحله مذاب خنک می شود تا به حالت جامد در آمده و قابلیت خروج از قالب را پیدا کند . در غیر این صورت احتمال تغییر شکل محصول زیاد می باشد .

Mold Opening ( بازشدن قالب ) :در این قسمت بخش Clamping از هم باز می شود تا دو نیمه قالبها نیز از هم باز شوند و آماده بیرون اندازی شوند Ejection ( بیرون اندازی ) :چند میله به همراه یک صفحه عملیات خروج قطعه از قالب را انجام می دهند . رانرها و راهگاههای قطعه کار که به صورت غیر استفاده و زاید می باشند از قطعه جدا و تمیزسازی می شوند تا مجددا برای ذوب شدن آماده شوند.

مزیت شیوه تزریق پلاستیک

مزیت شیوه تزریق پلاستیک :شیوه تزریق پلاستیک یکی از مهمترین و پرکاربردترین روشهای شکل دهی پلاستیـک و تـــولید محصـــولات پلاستیکی در صنایــع قالب سازی صنعتی محســوب می شود. در این روش مــاده اولیــه کــه یکی از انـــواع تــرموپلاستها می باشد، طی عملیات خاصی به داخل کویته های ( Cavity ) قالب رانده شده و پس از خنک کاری از قالب بیـرون می آیند.این روش قالب تزریق پلاستیک بیشتر در پروسه های تولید انبوه (Mass – Production ) و مدل سازی( Prototyping ) مورد استفاده قرار می گیرد .

قالب تزریق پلاستیک نسبتا شیوه جدیدی در تولید محصولات به حساب می آید. اولین دستگاه تزریق پلاستیک در سال ۱۹۳۰ میلادی ساخته شد و کم کم در اختیار صنایع قرار گرفت .

  •  سرعت بالای تولید
  •  تنوع وسیع مواد مورد استفاده در این روش
  •  صرفه جویی در نیروی انسانی
  •  کمترین میزان اتلاف مواد
  •  کاهش عملیات بعد از تزریق در تولید محصول

قیمت ساخت یک قالب تزریق پلاستیک

طراحی و ساخت قالب‌های تزریق پلاستیک یک پروسه سیستماتیک و حساس برای شرکت های قالب سازی صنعتی است. رقابت اصلی بین شرکت های قالب سازی زمانی به اوج خود می رسد که یک شرکت بتواند با حداقل زمان ممکن و با یک هزینه معقول با بالاترین کیفیت به طراحی و تولید قالب تزریق پلاستیک بپردازد. قالب سازی سپاهان تکنیک با تکیه بر تجربه 15 ساله خود در زمینه تولید قالب تزریق پلاستیک و استفاده از جدیدترین متد های روز دنیا و با تکیه بر دانش خود (که در ادامه به بررسی آن پرداخته شده است) در کوتاه ترین زمان و حداقل قیمت ساخت یک قالب تزریق پلاستیک، نیاز مشتریانش را با بالاترین کیفیت مرتفع کرده است. جهت بررسی دقیق قیمت طراحی و ساخت یک قالب تزریق پلاستیک با شرکت قالب سازی سپاهان تکنیک تماس حاصل فرمایید.